Osmanlı Kurabiye Tarifleri


MURABBALI MECİDİYE 
 
Malzemeler:
160 gr. yağ
120 gr. pudra şekeri
250 gr. un
Az vanilya
1/2 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
İçine doldurmak için :
1+1/2 kahve fincanı kayısı marmelâtı 

Yapılışı:
Çukur bir kabın içine pudra şekerini, yağı, vanilyayı, rende limon kabuğunu koyup ağaç bir spatula ile karıştırarak fazla karıştırmadan eziniz. Unu ilâve edip ağaç spatula ile karıştırıp yediriniz. Fazla karıştırmayınız. Hazırladığınız hamuru iki müsavi parçaya bölüp 2+1/2 lira kalınlığında yuvarlak sopa gibi yuvarlayıp her tarafını toz şekere bulayarak düz bir kaba koyup sertleşmesi için buzdolabına koyarak bir saat bekletiniz. Sonra hamuru bir buçuk santim kalınlığında tavla zarı gibi keserek birer santim ara ile tepsiye dizip tam ortalarına parmağınızla bastırarak hafif çukur yapınız ve içine birer çay kaşığı marmelât koyup 180 derece ortadan hızlı fırında 10 dakika pişiriniz.

MAMULÜ MÜKERRER

Malzemeler:(hamuru için)
Eritilmiş ve sertleştirilmiş tereyağ 500 gr.
normal süt
1 büyük çay kaşığı dolusu karbonat
1750 gr. irmik (çok ince, O no.)
İçinin harcı :
500 gr. yeşil fıstık
500 gr. pudra şekeri (1+1/2 kahve fincanı su ile iyice karıştırılmış)
Üzerinin kaymak şekeri (500 gr. fondan) 

Yapılışı:
Tereyağına karbonatı ilâve ederek bir kapta çırpma teli ile vurarak köpürtünüz. Sonra devamlı surette çırpma teli ile kuvvetlice karıştırarak sütü sicim gibi akıtarak yediriniz ve irmiği ilâve ederek bir dakika iyice karıştırınız. Sonra 30x40 ebadında kare bir tepsinin kenarlarını yarısına kadar bütün altına hamurun bir kısmını elinizle yassıltıp bastıra bastıra 1/2 santim kalınlığında yayınız. Üzerine fıstıklı harcı muntazam olarak yine elinizle yayarak seriniz. Fıstıklı harcın üzerine kalan hamuru elinizle yassıltıp bastırarak tepsinin üzerini tamamen kapatınız. Sonra tepsinin kenarlarını bıçakla kenar içine bastırıp üzerini bir çatalla devamlı boydan boya tırtıl çizip pişiriniz. Sonra fırından çıkarıp, normal yerde soğuttuktan sonra fondanı küçük bir kaba koyunuz ve içine 1/2 kahve fincanı su koyup ağır ateşte ağaç bir spatula ile devamlı karıştırarak gayet ılık vaziyette eritip tepsideki mamûlün üzerine dökerek yayınız. 2 saat sonra keserek servis yapınız.

Not :
Fondan şekerleri pastaneden temin edilebilir. Hamurun üzerini daha iyi tırtıl yapabilmek için tırtıllı maşa lâzımdır. Maşa ile sırayla çimdiklendiği takdirde daha güzel olur.


ŞAM USULÜ İRMİK KURABİYESİ

Malzemeler:
500 gr. net tereyağı, eritilerek suyu alınıp buzlukta sertleştirilmiş
500 gr. süt, normal hararette
1 büyük çay kaşığı dolusu karbonat
750 gr. irmik (çok ince, O no.)
İçinin harcı :
500 gr. çekilmiş yeşil fıstık
500 gr. pudra şekeri (2 kahve fincanı soğuk su ile ovulmuş) 

Yapılışı:
Tereyağına karbonatı ilâve ederek bir kapta çırpma teli ile vurarak köpürtünüz. Sonra devamlı surette çırpma teli ile kuvvetlice karıştırarak sütü sicim gibi akıtarak yediriniz ve irmiği ilâve ederek bir dakika iyice karıştırınız. Sonra hamurları 50'şer gramlık parçalara bölüp bir küçük top gibi yuvarlayınız ve teker teker sol avucunuzun içine alıp sağ elinizin baş parmağı ile hamurun tam ortasına bastırıp sağa sola çevirerek hamurun içinde bir kahve fincanının içi gibi boşluk meydana getiriniz ve bu boşluğun yarısından fazlasına fıstıklı harçtan doldurup üzerini büzerek kapatınız ve mamül kalıbının içine koyup elinizle üzerine bastırarak kalıbı hafifçe masaya vurarak mamulü kalıptan çıkarıp 2'şer santim ara ile tepsiye diziniz. Hepsini aynı şekilde hazırladıktan sonra hafif alt ve üst renk almış olarak pişirip fırından çıkarınız. Normal soğuyunca arzunuza göre üzerine pudra şekeri serperek servis ediniz.

Not: Mamül kalıbı sert ağaçtan bir kepçe biçimi oyulup içi muhtelif şekil tırtıllandırılmıştır. Mamûlün içi kıyılmış bağdat hurması ile de doldurulursa daha güzel olur.
 


kolay kurabiye tarifleri
oktay usta kurabiye tarifleri
tuzlu kurabiye tarifleri
resimli kurabiye tarifleri
pasta tarifleri
tuzlu kurabiye
yemek tarifleri
tuzlu kurabiye tarifleri resimli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder